Przesyłanie tekstów

Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.


Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.

  • The submission has not been previously published, nor is it before another journal for consideration (or an explanation has been provided in Comments to the Editor).
  • The submission file is in OpenOffice, Microsoft Word, or RTF document file format.
  • Where available, URLs for the references have been provided.
  • The text is single-spaced; uses a 12-point font; employs italics, rather than underlining (except with URL addresses); and all illustrations, figures, and tables are placed within the text at the appropriate points, rather than at the end.
  • The text adheres to the stylistic and bibliographic requirements outlined in the Author Guidelines.


  1. Problematyka materiałów zamieszczanych w roczniku Linguodidactica dotyczy szeroko rozumianych zagadnień związanych z wybranymi problemami językoznawstwa synchronicznego i diachronicznego, teoretycznego i stosowanego (z zakresu przekładoznawstwa w wymiarze teoretycznym i praktycznym, terminologii i terminografii, leksykologii i leksykografii, historii języka, onomastyki, językoznawstwa kognitywnego, językoznawstwa porównawczego, gramatyki funkcjonalnej), a także z nauczaniem języków obcych (na wszystkich etapach kształcenia z wykorzystaniem tradycyjnych i nowych metod nauczania/uczenia się, z uwzględnieniem interferencji intra- i interlingwalnej). W czasopiśmie publikowane są zarówno opracowania z zakresu konfrontacji różnych poziomów języka, jak i artykuły, mające charakter praktyczny.
  2. Czasopismo publikuje wyłącznie materiały oryginalne, które nie były wcześniej publikowane (także w innych językach) i nie są aktualnie rozpatrywane przez inne czasopismo.
  3. Rocznik „Linguodidactica” zamieszcza materiały w języku angielskim, białoruskim, francuskim, niemieckim, polskim, rosyjskim, ukraińskim.
  4. Oprócz artykułów naukowych redakcja zamieszcza także recenzje merytoryczne, oceniające i polemiczne oraz sprawozdania z konferencji i sesji naukowych.
  5. Wydawcą rocznika Linguodidactica jest Uniwersytet w Białymstoku. Dane kontaktowe: 15-328 Białystok, ul. Świerkowa 20B, pok. 7, tel. 85 745 71 20, e-mail: wydawnictwo@uwb.edu.pl
  6. Redakcja przyjmuje materiały do druku w trybie ciągłym.
  7. Teksty należy przesyłać za pośrednictwem platformy czasopism Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.
  8. Wersją pierwotną wszystkich zamieszczonych w roczniku artykułów jest wersja papierowa.
  9. Wszystkie artykuły zamieszczane w roczniku „Linguodidactica” są recenzowane.
  10. Do oceny każdej publikacji powołuje się dwóch niezależnych recenzentów spoza Uniwersytetu w Białymstoku i spoza jednostki, w której afiliowany jest autor. Recenzja ma formę pisemną (formularz recenzji). Do druku kierowane są teksty, które otrzymały dwie recenzje pozytywne. W przypadku zasadniczo sprzecznych recenzji, decyzję o publikacji podejmuje kolegium redakcyjne. W takiej sytuacji redakcja zastrzega sobie również prawo powołania trzeciego recenzenta.
  11. Autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. double-blind review). Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji / numerów nie są ujawniane. Raz w roku redakcja podaje do publicznej wiadomości listę recenzentów współpracujących z czasopismem.
  12. Autorzy zobowiązani są do przestrzegania obowiązującego kanonu rzetelności i uczciwości naukowej oraz zasad etycznych i standardów obowiązujących w nauce. Ponoszą oni pełną odpowiedzialność za oryginalność nadesłanych prac i nienaruszanie praw osób trzecich. Za przestrzeganie zasad etyki wydawniczej obowiązujących w czasopiśmie odpowiadają w równym stopniu wszyscy współautorzy nadesłanych prac.
  13. Autorzy zobowiązani są do ujawnienia wszystkich osób mających wkład w powstanie artykułu (wraz z określeniem procentowego i jakościowego wkładu poszczególnych współautorów w powstanie tekstu) oraz do uzyskania od nich zgody na jego opublikowanie.
  14. Zasady postępowania obowiązujące autorów są w pełni zgodne ze wskazówkami zawartymi w Zasadach Postepowania COPE (Committee on Publication Ethics) oraz z treścią Kodeksu Etyki Pracownika Naukowego.
  15. Czasopismo nie akceptuje plagiatów ani innych rodzajów nadużyć i nierzetelności autorskiej (m.in. „ghostwriting”, „guest authorship”). Wszystkie przypadki podejrzenia o plagiat są dokładnie analizowane przez redaktora naczelnego i komitet redakcyjny. Postępowanie w przypadku stwierdzenia plagiatu jest zgodne z instrukcjami Committee on Publication Ethics (COPE) i zależy od stopnia skopiowania (praca jest odrzucana, może zostać podjęta decyzja o skontaktowaniu się z wydawcą skopiowanej pracy i instytucją, którą reprezentuje autor).
  16. Redaktor naczelny i komitet redakcyjny sprawdzają także inne rodzaje wykroczeń badawczych, nadużyć i nierzetelności autorskiej (np. „ghostwriting”, „guest authorship”, fałszowanie danych). W przypadku potwierdzenia podejrzenia, praca jest odrzucana.
  17. Wszystkie artykuły opublikowane w czasopiśmie dostępne są w Otwartym Dostępie (Open Access). Dostęp do pełnych treści jest pełny, otwarty, nieograniczony czasowo, terytorialnie i technicznie. Prace opublikowane w czasopiśmie Linguodidactica mogą być czytane, pobierane, kopiowane, drukowane bez żadnych opłat przez wszystkich czytelników dla wszystkich legalnych celów. Redakcja zachęca autorów do zamieszczania artykułów opublikowanych w czasopiśmie (po recenzji lub ostatecznej wersji wydawcy) w otwartych repozytoriach, pod warunkiem podania linku do tekstu na stronie czasopisma i numeru DOI.
  18. Autor zachowuje osobiste prawa autorskie do swojego dzieła, jednocześnie udziela Uniwersytetowi w Białymstoku licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na wykorzystywanie utworu na wszystkich polach eksploatacji oraz zobowiązuje się do niekorzystania z wypowiedzenia umowy licencyjnej przez okres jej trwania.
  19. Czasopismo nie pobiera opłat za złożenie materiałów, za prace redakcyjne ani za publikację tekstów, nie wypłaca też honorariów autorom artykułów.

WYMOGI TECHNICZNE

  1. Objętość artykułu (włącznie z przypisami, wykazem literatury i abstraktami) powinna wynosić od 20 000 do 30 000 znaków, licząc ze spacjami. Marginesy zewnętrzne, wewnętrzne, górne i dolne: 2,5 cm.
  2. Tekst powinien być przesłany do redakcji w postaci elektronicznej w formacie Word (doc lub docx).
  3. W lewym górnym rogu powinny być umieszczone dane autora (czcionka Times New Roman, 12 pkt.). Afiliacja powinna zawierać: stopień / tytuł naukowy, imię i nazwisko, nazwę instytucji (uczelnia, wydział, instytut, katedra / zakład), telefon służbowy, adres e-mail, nr ORCID.
  4. Tytuł artykułu: wyśrodkowany, czcionka Times New Roman, 16 pkt., pogrubiona.
  5. Po tytule powinny być umieszczone krótkie (do 10 wersów) abstrakty w języku polskim i angielskim (należy przetłumaczyć również tytuł). Abstrakt powinien zawierać następujące informacje: cel badań, omówienie zastosowanej metody badawczej, prezentację uzyskanych wyników.
  6. Po abstrakcie należy zamieścić 5 słów kluczowych w języku polskim i angielskim.
  7. Tekst artykułu: czcionka Times New Roman, 12 pkt.; interlinia 1,5 wiersza; wyjustowanie; bez ręcznego podziału wiersza i ręcznego przenoszenia wyrazów.
  8. Śródtytuły: od lewego marginesu, czcionka Times New Roman, 12 pkt., pogrubiona, z arabską numeracją.
  9. Odniesienia do literatury należy zamieszczać w przypisach u dołu strony artykułu. Zapis przypisu książki powinien zawierać: inicjał imienia autora, nazwisko autora, tytuł pracy, miejsce i rok wydania, stronę; natomiast czasopism i wydawnictw ciągłych – inicjał imienia autora, nazwisko autora, tytuł, nazwę czasopisma (w cudzysłowie) i rok, numer, stronę.
  10. W tekstach w języku polskim cytaty i przypisy w języku rosyjskim, białoruskim i ukraińskim prosimy przytaczać w oryginale (nie w transliteracji).
  11. Bibliografia powinna być uporządkowana alfabetycznie według nazwisk i zapisana alfabetem łacińskim. W przypadku pozycji zapisywanych w oryginale cyrylicą prosimy o zastosowanie transliteracji wg wzorca PN-ISO 9:2000).
  12. Artykuły, które nie spełniają powyższych wymogów, nie zostaną przyjęte do druku.

Wzór przypisów dolnych:
• Nazwisko, Tytuł pracy (kursywą), miejsce i rok wydania, s. 22.
• Tytuł pracy (kursywą), I. Nazwisko (red.), miejsce i rok wydania, s. 22.
• I. Nazwisko, Tytuł artykułu (kursywą), „Nazwa czasopisma” rok wydania, numer, s. 22.

Wzór bibliografii:
• Nazwisko I., Tytuł pracy (kursywą), miejsce i rok wydania.
• Nazwisko I., Tytuł artykułu / rozdziału (kursywą), [w:] Tytuł pracy (kursywą), I. Nazwisko (red.), miejsce i rok wydania, strony artykułu / rozdziału.
• Nazwisko I., Tytuł artykułu (kursywą), „Nazwa czasopisma” rok, numer, strony artykułu.
• Tytuł pracy (kursywą), I. Nazwisko (red.), miejsce i rok wydania.