Koronawirus w zabawnych praktykach dyskursu: metody tworzenia efektów komicznych
Галина Яроцкая
Одесский национальный университет им. И.И. Мечникова. Факультет журналистики. Кафедра новых медиа и медиадизайнаAbstrakt
Poniższe badanie poświęcone jest analizie zbioru memów internetowych jako medialnych wytworów praktyk dyskursywnych i humorystycznych. Intertekstualność memu jest wymaganym kryterium, które musi być obecne w jego wartości dyskursywnej, epistemologicznej i estetycznej; jeśli mem nie ma tej właściwości, to w zasadzie nie ma szans na użycie, uzyskanie statusu fenomenu precedensowego i całkowite zintegrowanie się z kulturą. Internetowe praktyki humorystycznych dyskusji odzwierciedlają główne cechy wartościującej i emocjonalnej reakcji społeczeństwa na ukształtowaną globalną sytuację pandemiczną. Głównymi językowymi i dyskursywnymi cechami tej odpowiedzi są: intertekstualność, interdyskursywność, polikodia i użycie języka / gry słów, wśród których najczęściej wykorzystywanym w tym zbiorze tekstów okazało się strategiczne wykorzystanie absurdu i gra lingwistyczna oparta na przeformułowaniu. Efekty komiczne uzyskuje się w większości przypadków dzięki znajomości zjawisk precedensowych, dlatego wiele memów jest trudnych do rozszyfrowania przez osoby niedoinformowane.Słowa kluczowe:
mem internetowy, interdyskursywność, intertekstualność, przeformułowanie, gra językowa, gra słówBibliografia
Kotiki i revolûciâ, [online], http://www.politicsandculture.org/, [dostup: 15.01.2021].
Raškoff D., Mediavirus, [online], http://www.politicsandculture.org/, [dostup: 15.01.2021].
Fomin I.V., Semiotika ili memetika? K voprosu o sposobah integracii social’no-gumanitarnogo znaniâ, „Polis. Političeskie issledovaniâ” 2015, No 2, s. 72–84.
Journal of Memetics, [online], http://jom-emit.cfpm.org/, [dostup: 15.01.2021].
Issers O.S., Lûdi govorât... Diskursivnye praktiki našego vremeni, Omsk 2012.
Ûlina N.S., Koèvolûciâ prirody-kul’tury i “mem-virusy”. Tvorenie samostiâzykom, [v:] N.S. Ûlina, Filosofskaâ mysl’ v SŠA. XX vek, Moskva 2010, s. 387–389.
Koronavirus v memah, [online], https://www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/documents/2020-04/koronavirus v memakh 0.pdf, [dostup: 15.01.2021].
Èko U., Zametki na polâh «Imeni rozy», „Inostrannaâ literatura” 1988, No 10, s. 88–104.
Pandemiâ smeha, [online], https://online47.ru/2020/04/01/pandemiya-smekhaluchshie-memy-pro-koronavirus-udalenku-i-russkiy-avos-92119, [dostup: 15.01.2021].