Cechy lingwistyczne przemówienia programowego (na przykładzie przesłania do Zgromadzenia Federalnego)

Robert Szymula

Uniwersytet w Białymstoku


Abstrakt

Dyskurs polityczny stanowi złożone zjawisko językowe, które przyciąga uwagę wielu badaczy z różnych dziedzin nauki, co wyraźnie wskazuje na jego interdyscyplinarny charakter. Jednym z ważnych gatunków współczesnego rosyjskiego dyskursu politycznego jest przesłanie do Zgromadzenia Federalnego. Jest to stosunkowo nowy dla Rosji gatunek (pierwsze przesłanie zostało wygłoszone w 1994 r.). Jego celem jest poinformowanie członków Parlamentu i obywateli Rosji o sytuacji w kraju oraz nakreślenie kierunków rozwoju. Materiał do danego badania stanowiły przesłania prezydenta Putina z jego pierwszej kadencji (ze szczególnym uwzględnieniem wystąpienia z 2002 r., które posłużyło jako źródło przykładów). Analizie poddano kompozycję wystąpienia, jego tematykę i cechy językowe.

Słowa kluczowe:

discourse, political discourse, programme speech, political linguistics, president’s message, socio-cultural differences

Pobierz

Opublikowane
2013-12-30


Szymula, R. (2013) „Cechy lingwistyczne przemówienia programowego (na przykładzie przesłania do Zgromadzenia Federalnego)”, Linguodidactica, 17, s. 191–207. doi: 10.15290/lingdid.2013.17.15.

Robert Szymula 
Uniwersytet w Białymstoku