Czary polskie w swej postaci ukazane

Małgorzata Nowak

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
https://orcid.org/0000-0001-7923-6793


Abstrakt

Artykuł jest omówieniem książki Michaela Ostlinga Między diabłem a hostią. Czary i czarownice w wyobrażeniach mieszkańców i mieszkanek Rzeczypospolitej XVI-XVII wieku z odniesieniem do literaturoznawstwa i przekładoznawstwa. Zdaniem autorki prezentowana monografia, ze względu na swoje walory poznawcze i komparatystyczne, jest wartościowa nie tylko dla historyków, ale i humanistów zajmujących się innymi dziedzinami nauki.

Słowa kluczowe:

czary, czarownice, literaturoznawstwo, przekładoznawstwo, diabeł

Berwiński Ryszard (1984), Studia o gusłach, czarach, zabobonach i przesądach ludowych, t. 2, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe.

Kozak Łukasz (2020), Upiór. Historia naturalna, Warszawa: Fundacja Evviva L’arte.

Kozak Łukasz (2021), „Pytacie, czy czytałem...”, https://www.facebook.com/lwkozak/posts/pfbid0QM9acVwp4LJZJ79yDin5fRiBUcYQBztYopgnGhHMNzJDXgaBth6XkEuypZvqRb7yl [dostęp 20.04.2024].

Lefevere Andr´e (1985), Why Waste Our Time on Rewrites? The Trouble with Interpretation and the Role of Rewriting in an Alternative Paradigm, w: The Manipulation of Literature.

Studies in Literary Translation, red. T. Hermans, London–Sydney: Croom Helm, s. 215–243.

Leszczyński Andrzej (2020), Ludowa historia Polski, Warszawa: W.A.B.

Ostling Michael (2023), Między diabłem a hostią. Czary i czarownice w wyobrażeniach mieszkańców i mieszkanek Rzeczypospolitej XVI–XVII wieku, przeł. Ł. Hajdrych, Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN Wydawnictwo.

Pobłocki Kacper (2021), Chamstwo, Wołowiec: Wydawnictwo: Czarne.

Roczniak Wladislaw (2013), Review: Michael Ostling. Between the Devil and the Host: Imagining Witchcraft in Early Modern Poland, „Renaissance Quarterly”, nr 3, s. 1090–1092.

Tokarczuk Olga (2022), Empuzjon, Kraków: Wydawnictwo Literackie.

Pobierz

Opublikowane
2024-08-15



Małgorzata Nowak 
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu https://orcid.org/0000-0001-7923-6793



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Artykuły opublikowane w czasopiśmie "Białostockie Studia Literaturoznawcze" na platformie należącej do Uniwersytetu w Białymstoku są udostępniane na licencji CC-BY-SA 4.0  (Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0)

Tym samym wszyscy zainteresowani są uprawnieni do korzystania z utworów opublikowanych pod następującymi warunkami:

1) uznanie autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnianym utworem informacji o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji na tych samych warunkach, 2) wolno rozpowszechniać utwory zależne jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny.

Uniwersytet w Białymstoku zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).

Autor zachowuje prawa majątkowe, ale udziela zgody Uniwersytetowi w Białymstoku na wykorzystanie dzieła.