Rocznik ukazuje się regularnie od 2001 roku. Z naukowego periodyku, w którym prezentowali wyniki własnych dociekań przedstawiciele białostockiego środowiska językoznawczego, „Białostockie Archiwum Językowe" przekształciło się w czasopismo o zasięgu ogólnopolskim. Problematyka czasopisma skoncentrowana jest przede wszystkim wokół zagadnień dotyczących polszczyzny, na łamach czasopisma  upowszechniamy także wyniki badań istotne z punktu widzenia lingwistyki światowej, czemu poświęcone są numery specjalne. Celem czasopisma jest stworzenie forum wymiany myśli i poglądów dla badaczy z polskich i zagranicznych środowisk językoznawczych. Międzynarodowej i interdyscyplinarnej wymianie myśli służy elektroniczna wersja "BAJ-a" oraz publikowanie tekstów online. Czasopismo notowane jest na liście ICI Journal Master, a także indeksowane jest w bazach ERIH PLUS, CEEOL, CEJSH, EBSCO ULTIMATE, Google Scholar Citations, PBN.

 
 

„Białostockie Studia Literaturoznawcze”, powstałe z inicjatywy polonistów z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, ukazują sie od roku 2010 jako rocznik, a od roku 2015 jako półrocznik. W czasopiśmie publikowane są prace z zakresu historii literatury polskiej i obcej, teorii literatury oraz metodologii badań literackich, a także studia komparatystyczne i krytycznoliterackie. Interesują nas również artykuły o charakterze interdyscyplinarnym, sytuujące się na pograniczu literaturoznawstwa i takich dyscyplin, jak: kulturoznawstwo, językoznawstwo, geografia humanistyczna, historia, filozofia i socjologia.


„Białostockie Studia Literaturoznawcze” znajdują się na wykazie czasopism Ministerstwa Edukacji i Nauki (70 pkt.) i są indeksowane w bazach: SCOPUS, ERIH PLUS, EBSCO (Humanities Source Ultimate, EBSCO Discovery Service), CEEOL, CEJSH, Google Scholar Citations, PBN.


 

 
 

Crossroads. A Journal of English Studies is an open-access, peer-reviewed electronic quarterly for research in the broad areas of English language, linguistics and Anglophone literature, published by the University of Białystok (Poland). It welcomes contributions from all subdisciplines of linguistics (theoretical and applied) and literary studies (literary theory and literary criticism). It also provides a forum for contrastive (cross-linguistic, cross-cultural) and interdisciplinary research in the areas of linguistics, literature, cultural studies, and intercultural communication.


Crossroads does not charge any publication fees to authors or their institutions. We publish 4 issues per year; papers (research papers and review articles) can be submitted all year long. For information about the manuscript format and the review process, please go to section For Authors. Crossroads uses double-blind peer review. The review process usually takes up to 12 weeks. The average number of weeks between submission and publication is 18.

 
 

Cele i zakres tematyczny


Problematyka materiałów zamieszczanych w roczniku dotyczy szeroko rozumianych zagadnień związanych z wybranymi problemami językoznawstwa synchronicznego i diachronicznego, teoretycznego i stosowanego (z zakresu przekładoznawstwa w wymiarze teoretycznym i praktycznym, terminologii i terminografii, leksykologii i leksykografii, historii języka, onomastyki, językoznawstwa kognitywnego, językoznawstwa porównawczego, gramatyki funkcjonalnej), a także z nauczaniem języków obcych (na wszystkich etapach kształcenia z wykorzystaniem tradycyjnych i nowych metod nauczania/uczenia się, z uwzględnieniem interferencji intra- i interlingwalnej). W czasopiśmie publikowane są zarówno opracowania z zakresu konfrontacji różnych poziomów języka, jak i artykuły, mające charakter praktyczny. Odzwierciedlają one najnowsze tendencje w lingwistycznym paradygmacie XXI wieku oraz interdyscyplinarną interpretację problematyki metodycznej.


Wydawany jest 1 numer w roku. Czasopismo nie pobiera opłat za złożenie materiałów, za prace redakcyjne ani za publikację tekstów, nie wypłaca też honorariów autorom artykułów.


Rocznik "Linguodidactica" znajduje się na liście czasopism punktowanych MEiN (40 pkt.).


Wydawca:
Uniwersytet w Białymstoku - Wydawnictwo
15-328 Białystok, ul. Świerkowa 20B, pok. 7
tel. 85 745 71 20
e-mail: wydawnictwo@uwb.edu.pl


 

 
 

„Studia Wschodniosłowiańskie” – rocznik naukowy poświęcony zagadnieniom języka i literatury narodów wschodniosłowiańskich oraz dyscyplin pokrewnych takich jak kulturoznawstwo, komunikacja interkulturowa, translatoryka, komparatystyka polsko-wschodniosłowiańska. Publikujemy artykuły z językoznawstwa teoretycznego i stosowanego, w ujęciu synchronicznym i diachronicznym, teorii i historii literatury, krytyki literackiej, a także prace o charakterze interdyscyplinarnym.  Oprócz artykułów naukowych, w czasopiśmie są zamieszczane recenzje publikacji krajowych i zagranicznych oraz sprawozdania z wydarzeń naukowych. Redakcja czasopisma dużą wagę przywiązuje do umiędzynarodowienia wyników badań. Teksty są publikowane w językach wschodniosłowiańskich, języku polskim i angielskim.


Czasopismo „Studia Wschodniosłowiańskie” jest ujęte w ministerialnym wykazie punktowanych czasopism naukowych od 2010 r. Aktualna punktacja to 40 pkt.